Strona główna » Aktualności

Aktualności

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

3 days 1 hour ago

29 marca w środę po 5 niedzieli pasyjnej w Parafii w Żychlinie odbyło się nabożeństwo pasyjne.

Czytany psalm responsoryjny 43 zatrzymał myśli uczestników na modlitwie: "Ześlij światło i prawdę swoją.. Duszo moja, czemu drżysz we mnie? Ufaj Bogu. On jest zbawieniem moim i Bogiem moim".

W dalszej części rozważaliśmy ofiarę Jezusa na podstawie tekstu Listu do Hebrajczyków gdzie autor przeciwstawia ofiarę Jezusa ofiarom ze zwierząt składanym przez kapłanów.
Przeznaczone do rozważania teksty przypomniały nam, że ofiara Jezusa została złożona jeden raz. I jest skuteczna na zawsze. Nie trzeba jej powtarzać.

Po nabożeństwie pasyjnym odbyło się zebranie Kolegium Kościelnego i Komisji Rewizyjnej. To spotkanie przygotowawcze do OZZ, które odbędzie się 2 kwietnia w niedzielę o 11.30 w sali parafialnej zboru.

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

6 days 8 hours ago

O działalności Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Żychlinie w mediach 🥀

www.przegladkoninski.pl/PL-H5/3/27701/przy-glownej-ulicy-powstaje-mural-to-parafialny-projekt.html

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

6 days 8 hours ago

Niedziela 26 marca w Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Żychlinie nazwana została "Niedzielą z prawem". Najpierw podczas kazania usłyszeliśmy pytania: czy aby nie bardziej boimy się, słuchamy, przestrzegamy prawa niż Ewangelii? A w gąszczu przepisów często Prawo Boże schodzi na dalszy plan? Następnie wyraźnie wybrzmiało dla nas, iż istnieją różne formy wyrażenia Prawa Bożego, między innymi w dziesięciu przykazaniach oraz nauczaniu Jezusa. To jest podstawą etyki chrześcijańskiej i ma wpływ na codzienne życie wierzących, a także instytucje i normy społeczne. Przypomniano nam, iż prawo ma funkcję służalczą w Kościele, powinno pomagać, a nie rządzić. Prawnicy powinni uzupełniać relacje duszpasterskie, a nie duszpasterstwo ma się zamknąć w ramach jakie wyznaczają nam prawnicy. Bo: "Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Dlatego miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa"(Rz 13, 10). W "Niedzielę z prawem" gościliśmy w Żychlinie pana Łukasza Cieślaka prawnika z Wrocławia, członka Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce oraz Komisji Prawa. Pan Łukasz przedstawił nam ciekawy

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

6 days 14 hours ago

Nabożeństwo w "Niedzielę z Prawem" youtube.com/live/DJisQZ2mBnQ?feature=share

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

1 week 1 day ago

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

1 week 3 days ago

22 marca w okresie Pasyjnym w środę w Parafii w Żychlinie odbyło się spotkanie zborowników, podczas którego rozmawialiśmy o sprawach dotyczących naszej Parafii, Prawa Wewnętrznego, Strategii Kościoła, a także nadchodzących wydarzeń na najbliższy rok. Ciekawostką jest twórcza praca naszej wspólnoty oraz to, iż jedna z naszych parafianek przygotowała ciekawy zarys Strategii Kościoła. Dyskutowaliśmy nad Misją, która jest w naszym rozumieniu fundamentalnym powołaniem Kościoła. Przygotowaliśmy się na spotkanie niedzielne z prawnikiem Panem Łukaszem Cieślakiem przedstawicielem Synodu KEA. Omówiliśmy aktualny remont łazienek w związku z pobytem uchodźców. Parafia w Żychlinie spodziewa się przyjęcia nowych osób z UA w okresie wiosennym,🥀

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

1 week 3 days ago

Dziękujemy Kazimierz Bem za wspomnienie naszej dobrodziejki żychlińskiej 💕 jej portret do obejrzenia w budynku kościoła 🙂

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

2 weeks 4 hours ago

Kazanie Iz 54, 7-10 Złość jest krótka, miłość jest wieczna.
youtube.com/live/zLiDaxUiPRM?feature=share

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

2 weeks 6 hours ago

Serdecznie zapraszamy do kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Żychlinie 1 kwietnia o godzinie 17 na wyjątkowy koncert Pasyjny.
Pieśni pasyjne wykonają uczniowie Szkoła Wokalno-Aktorska Fama 💛💐 oraz żołnierze z amerykańskiej bazy wojskowej w Powidzu, którzy rozpoczęli niedawno swoją misję w Polsce 💕

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

2 weeks 1 day ago

Malowany przez konińskich artystów Jakuba Żyto i Oskara Andrzejewskiego (Fundacja Street Light) żychliński mural zyskuje: kształt, charakter i wizerunek. Street Light było wykonawcą muralu w pierwszym projekcie Parafii. Fundacja ta zajmuje się promocją sztuki i kultury głównie polskiego street artu oraz graffiti. Obecnie wykonuje mural "Żychlin w świecie". Zakończenie prac przewidziane jest na kwiecień 2023.

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

2 weeks 2 days ago

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie od czterech miesięcy współpracuje z tworzącą się w Strzałkowie i Powidzu przy bazie wojsk amerykańskich wspólnotą chrześcijan, protestantów. Wspólnota tworzy się w ramach programu "Dom poza domem" czyli społeczność religijna z dala od rodzinnego domu. Program dotyczy amerykańskich żołnierzy, którzy są w Polsce na misji wojskowej. Wspólnotę tworzą również małżeństwa polsko-amerykańskie z rodzinami, sympatycy i osoby zainteresowane wraz z amerykańskimi pastorami i kapelanami.

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

2 weeks 3 days ago

15 marca w środę spotkaliśmy się w sali parafialnej w Żychlinie na nabożeństwie pasyjnym przygotowującym do Pasji Jezusa i Wielkiej Nocy. W czasie nabożeństwa czytany był responsoryjnie psalm 25: "Pan przyjaźnie obcuje z tymi, którzy się go boją i powierza im swoje przymierze. Oczy me zawsze zwrócone ku Panu, gdyż on sam wydobywa nogi moje z sidła..".
Rozważaliśmy również fragment z Ewangelii Łukasza opowiadający o zdradzie Judasza i pojmaniu Jezusa. Tekst był inspiracją do żywej dyskusji o naszej lojalności, wierności i zdradzie. Cotygodniowego spotkania przy Biblii weryfikują naszą relację z Bogiem.

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

2 weeks 4 days ago

Od marca realizujemy drugi parafialny projekt "Żychlin w świecie". W ramach tego przedsięwzięcia przy głównej ulicy Żychlina powstaje mural.
Z dnia na dzień przechodnie mogą oglądać powstawanie kolejnych wizerunków wybitnych postaci związanych z miejscem. Większość z tych osób należała do Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Żychlinie.
Uroczyste otwarcie muralu odbędzie się 4 czerwca podczas ŚWIĘTA PARAFII.

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

2 weeks 6 days ago

"Naszą wizją jest świat w którym wszystkie kobiety będą mogły żyć stanowiąc same o sobie"

12 marca w Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Żychlinie w ramach Światowej Modlitwy Kobiet- Światowego Dnia Modlitwy, która przypada każdego roku w marcu (3 marca 2023) odbyło się nabożeństwo i modlitwa kobiet przygotowane przez kobiety z Tajwanu.
Hasłem modlitwy był fragment z Ef 1,15-19 "Usłyszałem o waszej wierze"

W przygotowanym tekście ŚDM czytamy: "Światowy Dzień Modlitwy jest największym i najstarszym ekumenicznym ruchem kobiet. Co roku podziwiamy siłę zaangażowanych kobiet, dzielimy ich troski i znajdujemy zachętę w wierze. Naszą wizją jest świat, w którym wszystkie kobiety będą mogły żyć stanowiąc same o sobie"

Dziękujemy mężczyznom, którzy wzięli udział razem z nami w modlitwie🥀

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

2 weeks 6 days ago

🥀Nasze wydarzenie wpisuje się w projekt: Konin - miasto kobiet 🥀

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

3 weeks 1 day ago

Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy na tegoroczne ekumeniczne nabożeństwo z okazji Światowego Dnia Modlitwy. W tym roku liturgię nabożeństwa przygotowały kobiety z Tajwanu.
youtube.com/live/h4lDNAdRKEo?feature=share

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

3 weeks 1 day ago

Informacje o pomocy uchodźcom z Ukrainy - wspomniano o działalności naszej Parafii ❤️ Dziękujemy 💐

'Żychlin, zbór reformowany liczący 35 członków, od początku wojny przyjął 34 różnych uchodźców, a na jego terenie mieszka obecnie jedna rodzina. Od osób samotnych po trzypokoleniowe rodziny, mała parafia w Żychlinie była dla wielu rajem. Ich duch promieniuje: przebywający u nich uchodźcy zorganizowali ostatnio zbiórkę na zakup powerbanków, rękawiczek i ciepłych ubrań dla mieszkańców Ukrainy"

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

3 weeks 2 days ago

9 marca - drugie wieczorne nabożeństwo pasyjne skupiło parafian w Żychlinie na czytaniu i słuchaniu Słowa Bożego. Teksty Iz 52.13-53.12 i Mk 14.12-21 były podstawą naszego rozważania.
Psalm 91 tradycyjnie czytany był przez uczestników i pastora na sposób responsoryjny.
"Kto przebywa pod osłoną Najwyższego i w cieniu Wszechmocnego spoczywa, mówi do Pana: ucieczko moja i twierdzo, mój Boże, któremu ufam".
Przygotowujemy się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego ☀️.

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

3 weeks 4 days ago

Zapraszamy do wysłuchania audycji radiowej o Kościele 🌹.

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

3 weeks 6 days ago

Niedziela w Parafii żychlińskiej upłynęła w stylu amerykańskiego sposobu głoszenia Słowa Bożego - kazanie na podstawie Ew. Marka 12.1-12 - wygłosił kończący swoją misję w Polsce naczelny kapelan wojska amerykańskiego z Powidza CH Jake Clement, a modlitwę prowadził kapelan, który rozpoczyna swoją misję w Polsce - CH Den Bryan. Po nabożeństwie odbyło się spotkanie z parafianami, sympatykami naszego Kościoła, a także uchodźcami z Ukrainy, mieszkającymi w domu parafialnym w Żychlinie i gości z USA. Była kawa, pyszne ciasta i tort przygotowane przez parafianki, był ukraiński obiad, bigos przygotowany przez członka Kolegium Kościelnego. Były rozmowy i integracja, które sprawiły obecnym radość i pokój: " Zobaczcie jak jest dobrze przebywać razem z braćmi".

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

4 weeks 9 hours ago

Nabożeństwo prowadzone wraz z kapelanami amerykańskimi z Powidza. Kazanie na Ew. Marka 12.1-12 wygłosi CH Jake Clement. Modlitwę będzie prowadził CH Den Bryan.
youtube.com/live/QvQeyzswT2Y?feature=share

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

4 weeks 2 days ago

2 marca wieczorem zaczęły się pierwsze prace nad drugą częścią projektu przygotowanego przez Parafię Ewangelicko-Reformowaną w Żychlinie: "Świat w Żychlinie, Żychlin w Świecie".
Jesienią ściana została odpowiednio przygotowana pod mural (budynek został ocieplony, zostały zrobione nowe opierzenia blacharskie, tak by ochronić w przyszłości mural przed zalaniem od deszczu).
Zimą nie można było realizować tego projektu z powodu dużej wilgoci.
Nadchodząca wiosna sprzyja rozpoczęciu prac malarskich.
Dziś wieczorem artyści ustalali wielkość malowanych postaci i robili zarys konturów zarówno drzewa jak i postaci, które będziemy jeszcze przed wakacjami oglądać na muralu.

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

1 month 15 hours ago

W ostatnią środę, która wprowadzała nas w Okres Pasyjny - w Parafii w Żychlinie obyło się studium biblijne, podczas którego tematem rozważanym przez uczestników było: "Jaką wartość ma życie, które prowadzimy"? Zastanawialiśmy się jaki ma sens ludzkie życie, a czytając teksty biblijne mieliśmy okazję uporządkować swoją piramidę wartości. Każdy z nas odpowiadał na pytanie ; co kieruje jego działaniem ? Czy rozsądek czy egoizm? A przede wszystkim, czym jest tak naprawdę życie i co jest dla niego wartością? Dziś natomiast 1 marca w drugą środę Okresu Pasyjnego w PER w Żychlinie odbyło nabożeństwo Pasyjne. Podczas nabożeństwa wspólnie czytaliśmy psalm responsoryjny, rozmyślaliśmy na temat pojednania się z Bogiem. Na spotkaniu towarzyszył nam ważny tekst nadziei przeznaczony na ten czas: "Bóg w Chrystusie świat ze sobą pojednał, nie zaliczając im ich upadków, i powierzył nam słowo pojednania" (2 Kor. 5,19)

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

1 month 2 days ago

"PODAJ RĘKĘ UKRAINIE" Od roku PER w Żychlinie zaangażowana jest w pomoc Ukrainie - przyjmując do siebie poszkodowanych wojną. Od roku temat Ukraina jest ściśle związany z rozumieniem naszej misji chrześcijańskiej i Kościoła💙 Rozumiemy, że nie tylko mamy się modlić o pokój lecz aktywnie pomagać w osiągnięciu go przez sąsiadów. Cieszymy się, iż w lutym udało się wspomóc tych, którzy bronią niepodległości walcząc na froncie w rejonie charkowskim - poprzez dostarczenie im potrzebnych rzeczy. Dzięki temu lepiej znoszą mrozy i brak prądu. W oddziale charkowskim walczy Rostik - syn Ludmiły. Od niej dowiadujemy się o kolejnych zabitych na froncie znajomych - chłopakach (pokazuje nam ich zdjęcia..💙). To im wysłaliśmy power banki, elektryczne wkładki do butów, ocieplaną bieliznę, ecoflow, przenośny magazyn prądu 230V. Dziś dowiadujemy się od Rostika o odebraniu im przez Moskali (to ich język) kilku dronów, a ostatni, który służył im do obserwacji pozycji wroga ma uszkodzoną kamerę. Bez

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

1 month 4 days ago

Kazanie Hiob 2. 1-13 Czasami lepiej usiąść, siedzieć razem i nic nie mówić. Przezwyciężyć efekt Dunninga-Krugera.
youtube.com/live/8NbKwNjz67s?feature=share

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

1 month 5 days ago

To osobiste wypowiedzi bliskich nam - kobiet z Ukrainy, które zgodziły się na publikację. Są uchodźczyniami - mieszkały w Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Żychlinie: "Mam na imię Anzhelika, mam 45 lat, jestem z Ukrainy, miasta Mariupol. Chociaż obecnie jestem z synem za granicą i jestem bezpieczna - to każdego dnia pamiętam cały horror, jaki wywołała w nas Rosja. Zabili dwóch moich bliskich przyjaciół. Jeden został zabity we własnym mieszkaniu bezpośrednim trafieniem i zmarł na miejscu, drugi był ochotnikiem. Rosyjscy żołnierze zastrzelili go i spalili, zostawił córkę, która musi dorastać bez ojca. Cała moja rodzina jest w różnych krajach, moi przyjaciele też. Nasz dom i samochód został zniszczony. W mieście, w którym spędziłam całe życie, dzieciństwo, nic nie zostało. Nie ma dzieciństwa i młodości, zdjęć moich dzieci. Wszystko co było drogie przepadło! Od 1 marca 2022 nie mam kontaktu z mężem, nic o nim nie wiem. Serce mi pęka, że ​​nie mogę

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

1 month 5 days ago

24 luty 2023 rok. Mija rok od dnia, w którym zaczęła się nieuzasadniona napaść Rosji na niepodległość Ukrainy. Dramat wojny w Ukrainie tego dnia stał się w jednym momencie wyzwaniem dla nas: ile w nas jest "człowieka w człowieku", empatii i solidarności? Cztery dni później przybyły do naszego domu parafialnego KER w Żychlinie 💙 pierwsze uchodźczynie z dziećmi z Kijowa. Od tamtej pory Parafia w Żychlinie udzieliła schronienia i pomocy 34 osobom z różnych miast ukraińskich. Znamy historię i losy każdej z tych osób. Należą do naszej ukraińskiej rodziny😘 W ostatnim miesiącu Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie zakończyła Projekt "Pomóżmy Ukrainie przetrwać zimę" Udało nam się zebrać 20662,56 PLN dzięki ludziom, którzy zaangażowali się wraz z nami w pomoc. Za zebrane pieniądze zakupiliśmy 2 agregaty prądotwórcze, UPS wraz z żelowym akumulatorem dużej pojemności, power banki dużej pojemności, podgrzewane elektryczne wkładki do butów, baterie, bielizna, ubrania termo-aktywne, ecoflow, przenośny magazyn prądu 230V,

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

1 month 1 week ago

Gratulujemy Ewa Jóźwiak i zapraszamy do kościoła Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Żychlinie 💕🌹

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

1 month 1 week ago

Nabożeństwo niedzielne prowadzi kaznodzieja świecki Marta Borkowska.
youtube.com/live/uPWmGOHdm9Q?feature=share

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

1 month 3 weeks ago

Zapraszamy do Żychlina 💙

 Więcej aktualności na naszej stronie na Facebooku!